Fokhagyma, a szagos gyógyító
Lehet, hogy kedveled, lehet, hogy utálod, de bárhogy is, a fokhagyma bizony szuperétel. Mangánt, B6-vitamint, C-vitamint, rezet és még további számtalan, hasznos tápanyagot tartalmaz. Kéntartalmú vegyületei pedig, szinte az egész szervezetünkre jótékony hatással vannak.
Több ezer éve hisznek az emberek abban, hogy a fokhagymának gyógyhatása van. Ma ez már nem csak hit, hiszen rengeteg bizonyíték van, egészségügyi előnyeiről. Azon túl, hogy ételeink kiváló fűszere is lehet, szervezetünkre gyakorolt kedvező hatásai kiemelkedőek.
Habár a fokhagyma egy kicsi és szerény megjelenésű zöldség, annál nagyobb szerepet játszik a világ számos konyhájában. Szinte elképzelni sem lehet az olasz, a francia vagy akár az ázsiai ételeket nélküle. Noha sokan csak fűszerként tekintenek rá, jelentősége jócskán túlmutat ezen.
A fokhagyma segít megelőzni a rákot
A fokhagyma bioaktív kénvegyületeket tartalmaz, melyekről úgy gondolják csökkenti a rák kockázatát. Az NIH Nemzeti Rákkutató Intézete szerint (NIH National Cancer Institute USA) „több népességvizsgálat összefüggést mutat, a fokhagyma fokozott bevitele és bizonyos rákos megbetegedések kockázatának csökkenése között.” Ezek közé tartoznak a gyomor, a vastagbél, a nyelőcső, a hasnyálmirigy és a mellrák.
Továbbá kifejtik, hogy a „fokhagyma védő hatásai antibakteriális tulajdonságaiból, vagy a rákot okozó anyagok kialakulását gátló képességéből adódhatnak.” A fokhagyma egyaránt képes megállítani a rákot okozó anyagok aktiválódását és fokozni a DNS önjavító képességét.
A fokhagyma segít megelőzni a megfázásokat és a fertőzéseket
Tanulmányok kimutatták, hogy a fokhagyma nagyon hatékony a káros mikroorganizmusok megölésében, akár általános, akár ritka betegségekről, vagy fertőzésekről legyen szó.
Egy tanulmány konkrétan vizsgálta, hogy náthaszezon alatt, kisebb valószínűséggel leszünk betegek, ha rendszeresen fokhagymát fogyasztunk. A fokhagyma erőteljes vírusellenes, gombaellenes és antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek fenntartják szervezetünk egészségét.
A fokhagyma segít stabilizálni a magas vérnyomást
A fokhagyma remek természetes gyógymód azok számára, akik magas vérnyomással szenvednek. Egy másik tanulmány igazolta, hogy napi négy kapszula fokhagyma kivonat, három hónapon keresztüli szedése, a résztvevőknél átlagosan 10 százalékkal csökkentették a vérnyomást. A fokhagyma vegyületei (poliszulfidok) elősegítik az erek tágulását, a vérnyomás csökkentése érdekében.
A fokhagyma segít megelőzni a szívbetegséget
A fokhagyma számos szív- és érrendszeri, továbbá anyagcsere-betegség megelőzésére és kezelésére használható, beleértve az érelmeszesedést (ateroszklerózist) és a magas vérnyomást. A fokhagymához kapcsolódó tanulmányokat áttekintve megállapítható, hogy fogyasztása összességében jelentős szívet védő (kardiopreventív) hatást fejt ki. A fokhagymánál továbbá kimutatták, hogy visszafordítja a korai szívbetegséget azáltal, hogy megfordítja a plakk képződést az artériákban.
A fokhagyma segítheti a szervezet méregtelenítését a nehézfémekkel szemben
A fokhagymában található kénvegyületeiről bizonyították, hogy megvédik a szerveket a nehézfém mérgezésekkel szemben. Ólomszennyezettségnek kitett embereket vizsgálva, négy héten át tartó fokhagymafogyasztás után, a vérben 19%-kal csökken az ólomszint. Csökkentek továbbá a mérgezési tünetek is, mint például a fejfájás, vagy magas vérnyomás.
Nehogy eldobd a kihajtott fokhagymát
Ha sokáig nem használjuk fel a fokhagymát, előfordulhat, hogy a gerezdek kihajtanak. Sokan ekkor úgy gondolják, hogy már nem felhasználható és kidobják. Ezen vélekedés nem alaptalan, hiszen sok kicsírázott növény veszélyes lehet, a felszabaduló méreganyagok (toxinok) miatt.
A fokhagyma estében viszont ennek az ellenkezője igaz. Egy koreai tanulmány rámutatott, hogy a kicsírázott fokhagyma még erőteljesebb antioxidáns anyagokat tartalmaz. Ez nem jelenti azt, hogy mostantól így használd fel, hiszen már a friss változata is rendkívül erős antibiotikus hatással bír. De ha mégis kihajtana, kár lenne eldobni.
A fokhagymának a rák és a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a gyulladáscsökkentő és vírusellenes tulajdonsági, méltán emelik a szuperélelmiszerek közé. Sokan egyenesen gyógynövényként tekintenek rá. Számtalan jó tulajdonsága miatt, ha lehet, mindenképpen érdemes beépíteni étrendünkbe.
Tompos Zsolt